Телефон: +7 (411-51)42-713
Республика Саха (Якутия), Чурапчинский район, с.Чурапча
ул. Ярославского 18 Режим работы пн-сб: с 9:00 до 18:00

ҮТҮӨ ААТТАРА ҮЙЭЛЭРГЭ ӨЙДӨБҮЛ

Сыала:

Чурапчы улууһун социальнай, экономическай, духуобунай, култуурунай сайдыытыгар сүҥкэн кылааттарын киллэрсибит киэн туттар салайааччыларбыт үлэлэрин, олохторун билиҥҥи кэмҥэ үлэлии сылдьар салайааччыларга билиһиннэрии, сырдатыы. Кинилэрүтүө ааттарын үйэтитии.

Соруга:

Биһиги Өрөспүүбүлүкэбит 2022 сыллаахха Автономияны ылыммыта 100 сылын бэлиэтээри турар. Бу датаны көрсө Өрөспүүбүлүкэ, Чурапчы улууһун (оройуонун) сайдыытыгар сүҥкэн кылааттарын киллэрсибит төрөөбүт дойдуларын, дьоннорун-сэргэлэрин туһугар үлэлээн ааспыт киэн туттар салайааччыларбыт үтүө ааттарын үйэтитэн:

1)кинилэр үлэлээн ааспыт кэмнэрин уонна олохторун туһунан иһитиннэрии;

2)электроннай хомуурунньук таһаарыы.

Былаан:

2016 с.

1.Сысолятин Геннадий Михайлович - 80 с. (22.12.1936) – ССКП райкомунсэкэрэтээрэ, «Ленаводстрой» холбоһук директора.

2017 с.

2.Собакин Савва Семенович – 130 с. (15.02.1887) – Боотуруускай улууһун исполкомун 1-кы бэрэсэдээтэлэ.

3.Яковлев Семен Стеапанович– ЭриликЭристиин – 125 с. (24.01.1892) – суруйааччы, исполком бэрэсэдээтэлэ.

4.Дьячковский Николай Васильевич – 115 с. (29.04.1902) – райисполком бэрэсэдээтэлэ.

5.Дьячковская Варвара Николаевна – 100 с. (19.11.1917) – исполком бэрэсэдээтэлэ, мясокомбинат директора.

6.Филиппов Роман Афанасьевич – 90 с. (05.10.1927) – «ЭриликЭристиин» совхоз директора, САССР ВерховнайСоветын депутата.

7.Иванов Семен Александрович – 95 с (14.09.1922) – райисполком бэрэсэдээтэлэ, «Якутзолото» солбуйааччы директора.

8.Пермяков Михаил Ефимович – 85 с. (02.07.1932) – ССКП райкомун 2-с бэрэсэдээтэлэ, райисполком бэрэсэдээтэлэ.

9.Макаров Семен Петрович – 75 с. (04.02.1942) – райисполком сэкэрэтээрэ, тыа хаһаайыстыбатын министерстватын инженер- организатора.

10.Илларионов Афанасий Петрович – 75 с. (18.10.1942) – Ил Түмэн Палататын представителин бэрэсэдээтэлэ, Ил Түмэн депутата, СӨ Президенин советнига, хоһоонньут.

11.Макаров Иван Константинович – 55 с. (24.01.1962 с.) – Ил Түмэн депутата, «Сахатранснефтегаз» ОАО тэрилтэсалайааччыта.

2018 с.

12.Винокуров Иван Николаевич – 125 с. (25.03.1893) – нарком бэрэсэдээтэлэ

13.Новгородов Иван Прокопьевич – 115 с. (1903) – райисполком бэрэсэдээтэлэ.

14.Окоемов Константин Константинович – 115 с. (02.11.1903) – райисполком бэрэсэдээтэлэ.

15.Павлов Василий Егорович – 110 с. (1908) – исполком бэрэсэдээтэлэ, прокурор.

16.Васильев Семен Николаевич – 105 с. (1913) – райком сэкэрэтээрэ, ССКП обкомунотделынсэбиэдиссэйэ

17.Листиков Илья Павлович – 90 с. (06.07.1928) – райком сэкэрэтээрэ.

18.Охлопков Степан Гаврильевич – 90 с. (30.10.1928) – райисполком бэрэсэдээтэлэ.

19.Оконешников Кирилл Гаврильевич – 85 с. (1933) – райисполком бэрэсэдээтэл, райсовет бэрэсэдээтэлэ.

20.Сибиряков Максим Николаевич – 85 с. (15.031933) – ССКП райкомун 1-кы бэрэсэдээтэлэ,

21.Попов Вячеслав Егорович – 65 с. (16.02.1953) – райкомол 1-кы сэкэрэтээрэ, ойуур хаһаайыстыбатын миниистирэ.